Chat Sohbet Kanalları

Chat Sohbet Kanalları

Chat sohbet kanalları 90’lı yılların sonlarında ülkemizde İnternet’in yaygınlaşmasıyla aktif olarak kullanılmaya başlandı. Şimdiki Z kuşağının fazla bilgisi olmasa da. O zamanlar ki iletişimimizi Khaled Mardam’a borçluyuz. Kendisi IRC yani İnternet aktarmalı sohbet protokolünü kullanarak mIRC’i oluşturan kişidir. mIRC nedir? IRC sunucularına bağlanıp sohbet etmeyi sağlayan bir programdır. Konuya biraz daha geniş çaplı yaklaştığım ın farkındayım ama. Bir konuyu anlamanın en iyi yollarından biriside geçmişini bilmekten geçiyor. İlk o zamanlar tanıştık mynet sohbet, kelebek sohbet gibi chat kanallarıyla. Günümüzdeki gibi akıllı telefon teknolojileri olmadığı için sadece bilgisayar yoluyla katıla biliyorduk. İnsanlar ilk başlarda tereddütle yaklaşsalar da. Zamanla günlük hayatın vaz geçilmez bir aktivitesi haline geldiler. Kimseye anlatamadıkları dertlerini düşüncelerini bu kanallar sayesinde anlatıp farklı bir deneyim yaşıyorlardı.

Eski Sohbet Kanalları

Eski sohbet siteleri yada kanalları dendiği zaman akla şüphesiz mynet sohbet geliyordur. Bilenler için tabiki şimdiki Z kuşağına sorarsanız eğer sohbet kanalları nedir hangileridir diye. Youtube, Telegram yada Discord veya WhatsApp gibi cevaplar alabilirsiniz. Aslında buda bir nevi bizlere teknoloji ve İnternet’in geldiği noktayı anlatıyor. Bir dönemin eski sohbet platformları olan mIRC, ICQ, Yonja.com gibi sohbet arkadaşlık platformlarından günümüze bakacak olursak eğer. Gelinen noktada ortada. Ama teknoloji ne kadar değişirse değişsin ne kadar ilerlerse ilerlesin o eski sohbetlerin tadını bulmak mümkün olmuyor. Bilmiyorum ben mi sadece böyle düşünüyorum ama benim gibi düşünen kişiler çok olsa gerek. Hala mynet sohbet sitesi adı altındaki sohbet siteleri yoğun bir ilgi görüyor. Buda bence insanların o günleri özlediğinin bir kanıtı galiba.

Yeni Nesil Sohbet Kanalları

mIRC gibi ilkel chat sohbet programlarından sonra gelelim günümüze. Günümüzdeki yeni nesil sohbet kanallarına. Sesli sohbetten tutun resimli sohbete kadar bir çok yeni özelikleri günümüz teknolojisinde hemen hemen her sohbet odası ve chat sitesinde bulabilirsiniz. Şunu belirtmek gerekiyor galiba sohbet sitesi yada sohbet odaları kelimeleri sohbet kanallarıyla eş değer anlam taşımaktadır. O yüzden kafa karışıklığı olmasın diye açıklamak istedim. TikTok, Twitter, Youtube gibi sosyal medya araçları Z kuşağı tarafından yoğunlukla kullanılsa da. Çünkü biz Y kuşağının insanları galiba hala sohbet sitelerinden vaz geçemiyoruz. Katılımcı sohbet ortalamasına baktığımızda zamanda bunu görmen mümkün. En azından şanslıyız. Çünkü yazışarak mesaj şekilden sohbet etmenin zorluklarını tadını da yaşadık. Kameralı sohbet odalarındaki keyfide. Hiçbir şeyin tadı eskisi gibi değil diyenlerdenseniz sizler klas chat sohbet sitemize bekliyoruz. Çünkü elimizden geldiğince eskinin sohbet kanalları gibi kaliteli nezih ve kibar bir ortam sunuyoruz sizlere. Unutmayın SOHBET ETTİKÇE ÇOĞALIRIZ. Bu ve buna benzer konularla ilgili görüşlerimizi merak ediyorsanız eğer, Bizi takipte kalın.


Yazar: Loi

Görüntüleme: 62 defa

Kategori: Chat Odaları

Yayınlanma Tarihi: 05 Haziran 2021

1 Yorumlar
Neden Klas Sohbet Chat Sitesi? - KlasSohbet.Com - Sohbet Sitesi, Chat

[…] yazmak istedim.Kendimi sizin yerinize koyduğum zaman en başta şu soruyu sorardım galiba. Klas chat sohbet sitesini diğerlerinden ayıran bir özellik ne bileyim bir farklılık var mıdır? Basit bir soru […]


Cevap bırakın

radyo dinle Türkiye'nin en iyi radyosunu sende hemen dinle.

Ses 50