Sanal Chat Sohbet Alışkanlığı

Sanal Chat Sohbet Alışkanlığı

Sanal Chat Sohbet

Teknoloji ve İnternet’in hayatımızdaki rolü değiştikçe sanal chat sohbet gibi alışkanlıklar ediniyoruz. Doğru kullanıldığı zaman insanlarda faydası olduğu gibi yanlış kullanımda bağımlılık aşamasına kadar gelebiliyor. Geçmiş yıllarda insanlar yüz yüze daha çok etkileşim içine girerken şimdilerde sosyal ağ platformlarından çıkmıyorlar. Bu durum sadece yetişkin insanlar için geçerli değil tabiki. Özellik lede çocuklarımız değişik oyun platformlarında sanal chat sohbet yaparak bağımlılıkla erken yaşlarda tanışıyorlar. Eğitim hayatından tutun sosyal yaşantılarına kadar etkilediğini söylememe gerek yok galiba.

Bu konuyu anlamak için evvela şunu iyi anlamak gerekiyor. Sanal chat sohbet sadece sohbet siteleri yada arkadaş bulma platformlarında değil. Çeşitli sosyal ağlar sosyal medya ve oyun platformlarındaki yaptığımız sohbetlerle de alakadır. Sonuçta bu konuşmaların hepsi sanal sosyal platformlar üzerinden İnternet yoluyla gerçekleşiyor. Derinlemesine her platformu ele alamayacağımız için genel olarak başlığımızdan da anlaşılacağı üzere sanal chat ve sohbet üzerine yaza cam görüşlerimi.

Sanal Alem Ortamında Gezinirken Dikkat edilmesi Gerekenler

Sanal alem diye de adlandırılan bu ortamda gezerken karşınıza bir çok sohbet sitesi yada sosyal ağ ve oyun uygulamaları çıkabiliyor. Önemli olan bence biraz ne istediğimizi bilmekten geçiyor. Aşırıya kaçmadan doğru bir platformda sohbet etmek insanlarla iletişime geçmek istiyorsak eğer bunu bilinen kendini kanıtlamış platformlarda yapmalıyız. Bu yeterli midir derseniz değildir tabiki.

Bu tarz sanal sohbet platformlarında gezinirken karşınıza bin bir türlü zihniyette insanların çıkacağını her zaman aklınızda bulundurmanız gerekiyor. Kimseye kolay güvenmemeniz kimseyle özel bilgilerinizi paylaşmamanız gerekiyor. Hangi platformu kullanırsak kullanalım belkide en önemlisi. Gerektiğinden fazla zaman harcamamamız gerekiyor. Dış dünya ile sosyal irtibatımızı kestiğimiz zaman bağımlılık haline gelebiliyor.

Ebeveynlere Düşen Büyük Sorumluluk

Bu tür alışkanlıkları bir çoğu çocuk denilebilecek yaşlarda başlıyor aslında. Oyun platformları sosyal medya ile başlayan dijital dünya ile tanışma faslı. Yaş ilerledikçe yerini sosyal ağ veya sohbet siteleri gibi platformlara bırakabiliyor. O yüzden burada en büyük görev aslında ailelere düşüyor. Çocuklarının hangi platformlarda gezdiklerinden tutun hangi içeriklerin onlar için faydalı olabileceğinin kontrol unu yapmaları gerekiyor. İlerde gelinen nokta sonrası maalesef geri dönüş olmuyor. Asosyal bir çocuk yetiştirmek istemiyorlarsa eğer çocuklarının sosyal yaşantılarına dikkat etmeleri gerekiyor.


Yazar: Loi

Görüntüleme: 73 defa

Kategori: Sanal Sohbet

Yayınlanma Tarihi: 10 Mayıs 2021

Cevap bırakın

radyo dinle Türkiye'nin en iyi radyosunu sende hemen dinle.

Ses 50