Sohbet Nedir?

Sohbet Nedir?

Sohbet Nedir? Aslında cevabını herkes kadar iyi bilsem de yine de tam bir tanım koyamadım cümlelerine doğru sıralayamadım. Sonra dedim ki Google‘ye bir sorayım. Muhtemelen sizde de oluyordur. Bazen sorunun cevabını çok iyi biliriz ama. En süslü ve mantıklı cümlelerle anlatmaz isterseniz. Bazen kendimizden olan öz güven eksikliğinden. Bazen tam emin olamama düşüncesinden. Bakarken sonra dedim ki kendi kendime sana has bir tanım olsun. Kimse okumasa bilmese de en azından yazdım ben yazdım dersin. Sohbet Allah’ın bizlere vermiş olduğu en büyük nimet. Arkadaşlarla, dostlarla edilen muhabbet. Yahut bir site yazısında benim gibi sizlere seslenmek. Yani sohbet yeri geldiğinde bir nefes yeri geldiğinde bir araç. Siz nasıl kullanıyorsanız çoğunlukla amacınıza göre değişen bir eylem aktivite.

Sohbetlerin İnsanların Hayatındaki Yeri

Düşünüyorum, hissediyorum bunu da konuşma yoluyla sohbete döküyorum. Düşünmekte bir nevi sohbet etmek aslında. Kişinin kendisiyle konuşması kötü bir şey değil bence. Hayal ediyoruz bir şeyleri hissederek yahu rüyamızda bile konuşuyoruz. İnsanı insan yapan en güzel özelliklerden birisi belki de. İnsanı hayvanlardan veya diğer canlılardan ayıran. Bunu tabiki hepimiz biliyoruz da. Peki konuşmanın sohbet etmenin kıymetini biliyor muyuz. Birde kendimizce isimler koyuyoruz mesela. Konulara göre değişen sohbet isimleri. Mesela: Dini sohbetler, Bayram sohbetleri, ramazan sohbetleri, pazar sohbetleri yada dost sohbetleri. Her birinin ana temeli aynı olsa da. Hissettirdiği bir başka.

Sohbet Etmenin Rahatlatıcı Özelliği

Geçenlerde bir yazıda okumuştum. Bir psikologun tavsiyeleri arasında denk gelmiştim. Sohbet etmenin tedavi edici özelliğinden bahsetmişti yazısında bende biraz kulak verdim. Şöyle demişti kendisi. İnsan sohbet ederek kalbinin yükünü hafifletebilir diye. Sizde dostlarınızla sohbet edin. Tanımadığınız insanları hayatınıza almaktan korkmayın. Tanımadığınız ortamlarda sohbet etmekten çekinmeyin. Sevdiklerinize vakit ayırın. En başta sormuştum ya sohbet nedir? diye sohbet hayatın ta kendisidir aslında. Tam bir anlama kalıba sığmaz o aslında. Özgürdür bazen bir yazıda bazen bir şarkıda bazen bir ağıtta çıkar karşımıza. Bazen eşlik ederiz bazen sadece dinleriz. Gezer dilden dile. Bence böyle anlatmaya çalıştım sizlere benimde dilimin döndüğünce.


Yazar: admin

Görüntüleme: 34 defa

Kategori: Genel

Yayınlanma Tarihi: 25 Haziran 2021

1 Yorumlar
DiLaRa

Makale harika olmuş emeğinize sağlık. KLasSohbet sitesine dahil olalı 6 ay oldu ve burada olmak keyif verici dostluklar olsun sohbeti olsun saygı ve sevgi çerçevesinde bir site..Ve bizler siz keyifli sohbet edin diye elimizden geldiğince yardımcı olmak için buradayız. KlasSohbet ailesi olarak sizleride sitemizde görmek isteriz hep beraber sohbet edelim yalnızlığımızı dostluluklarla dolduralım..bekleniyorsunuz:)


Cevap bırakın

radyo dinle Türkiye'nin en iyi radyosunu sende hemen dinle.

Ses 50