Sosyal Medyadaki Linç Yeme Kültürü

Sosyal Medyadaki Linç Yeme Kültürü

Kültür diyorum bu olaya çünkü gerçekten öyle bir hal almış durumda. Klavye başından bilen bilmeyen herkesin aha linç varmış diye bir şeyler karalığı. Olayın baş rolündeki insanların çoğu zaman paylaşımlarını geri aldığı. Bin düşün bir kere yaz olayından dolayı özgürce sosyal medya bile kullanamadığı. Günümüz Türkiye’sinin linç yeme kültürüne hoş geldiniz. Aslında bu konuyu epeydir yazmaya düşünüyordum. Ama bir türlü kısmet olmuyordu. Bu gün haber sitelerinde gezerken şöyle bir şey gördüm. Twitter artık linç yiyenleri uyarıyormuş. Bu haberi ilk okuduğumda aklıma şöyle bir şey geldi. Linç yiyorsunuz mesela Twitter’dan size bir mesaj geliyor. Kardeş ayık ol linç yiyorsun paylaşımı hemen kaldır yada önlemini al hani terso bir olay yaşanmasın. İşte biz buna müşteri veya kullanıcı memnuniyeti diyoruz. Kendi kendime dedim ki linç’i genelde neden hep ünlüler yiyor. Ünlülere yada tanınmış olanlara has bir yiyecek gibi. Neyse konumuzu dağıtmayalım.

Toplum Olarak Hemen Gaza Geliyoruz

Evet maalesef ki en kötü özelliklerimizden biriside bu. Sosyal medya platformlarında takip ettiğimiz kişi yada grupların gazına hemen geliyoruz. Onlar yapıyorsa doğrudur, mantığı ile bizde Allah ne verdiyse yükleniyoruz. Hatta sizin için bir araştırma yaptım linçten dolayı dünyada ölen insanlar bile varmış. Ama iyi bir haberim var Türkiye bu konuda gerilerde. Oh be en azından linç yüzünden ölen insanlar yokmuş. Ama neden insanlar fikirlerini özgürce paylaşmak korkar bir hale geliyorlar. Düşünün ki bir aktörsünüz filminiz çıkacak. Linç edilmeye maruz kaldınız. Neden sadece sizinle alakalı bir tweet’den koca bir set zarar görüyor. Yapımcısından tut ışıkçısına kadar bir çok insanın emek verdiği bir film bir oyuncunun tweet’i yüzünden zarara uğratılıyor. Kısacası sürü psikolojisi.

Twitter Linç Yerken Sizi Uyarıyor (Linç Yiyorsun Ayık Ol)

Bunu bizim gibi Twitter yetkileri de düşünce gerek. İnsanların özgürce kendi fikirlerini tweetlerin da paylaşmaları için böyle bir algoritma yapmışlar. Olay şu arkadaşlar. Lafı sözü fazla dolandırmak ta istemiyorum. Söz konusu size ait olan etiket üzerinden yazılan tweetleri engellemek için. Etiketi kaldırabiliyormuşsunuz. Vay zekice. Bana sorarsanız linç olayında bir faydası olabilir mi. Dünyanın diğer ülkelerinde evet ama Biz Türkler her şeyin üstesinden geliriz evvel Allah bununda çözümünü buluruz. Herkesin görgü ve nezaket kuralların içeresinde özgürce tweetler, postlar paylaşması dileğiyle kendinize çok iyi bakın.


Yazar: Loi

Görüntüleme: 40 defa

Kategori: Sosyal Medya

Yayınlanma Tarihi: 19 Haziran 2021

Cevap bırakın

radyo dinle Türkiye'nin en iyi radyosunu sende hemen dinle.

Ses 50